Přihlásit | Registrovat

Přihlášení


Registrace do programu DEKPARTNER

Přihlašovací údaje
Zaměření*
Kontaktní údaje

Zapomenuté heslo


Vzdělávací centrum

Realizace obkladů z přírodního kamene Wallstone

V poslední době si v záměrech architektů získaly velkou oblibu plochy fasád tvořené přírodním kamenem zpracovaným do malých formátů různých tvarů a různé míry pravidelnosti. Takto obložené fasády mohou vyvolávat dojem stěn vyzděných z kamenů. Společnost DEKSTONE přírodní kámen s.r.o. tyto obklady dodává pod obchodní značkou Wallstone.

Wallstone je tedy obkladový materiál pro vnější i vnitřní povrchy staveb. Pro snadnost montáže se dodává ve tvarovkách tvaru “Z“ vytvořených z různě opracovaných a různě velkých kamenů ve třech základních materiálových variantách: granit (žula), quartzite (křemenec) a slate (břidlice). K dispozici jsou zároveň u většiny materiálových a vzhledových variant také rohové prvky. Tvarovky Z pro plochu mají šířku 55 cm a výšku 15 nebo 18 cm. Podrobnosti o rozměrech základních i rohových tvarovek spolu s ukázkami vzhledu obložené plochy jsou v tabulce 1. Provedení tvarovek je patrné z obrázků 1-3.

obr03
Obr. 1 až 3 - Provedení základních a rohových tvarovek

Obklady Wallstone váží od 35 do 60 kg/m2.

Společnost DEKSTONE přírodní kámen s.r.o. poskytuje projektantům prostřednictvím programu DEKPARTNER rastry pro vizualizace všech dostupných materiálů Wallstone.

Všechny obklady uvedené v tabulce 1 jsou vhodné pro venkovní použití v podmínkách České republiky. Jejich volba se může řídit výhradně estetickými hledisky. Samozřejmě je třeba posoudit vhodnost podkladu, popřípadě navrhnout jeho úpravy tak, aby byla zajištěna požadovaná trvanlivost obkladu. Dále je třeba zvolit vhodný systém lepení a zajistit dodržení technologické kázně. Především přípravě podkladu a správnosti lepení se věnuje náš článek, v závěru dojde i na ukázky poruch obkladů způsobených nevhodným podkladem nebo nedodržením technologických zásad lepení.

Podklady pro lepení obkladu Wallstone
... pevný povrch stěny

Z pevných podkladů se na stěnách uplatní především vyzrálý monolitický beton, povrch zmonolitněných betonových lícovaných tvárnic, soudržná a s podkladem dobře spojená vápenocementová nebo cementová omítka. Za určitých podmínek může být podkladem pórobetonové zdivo.
Podklad se v případě nutnosti vyrovná cementovou rychletvrdnoucí stěrkovou hmotou Sopro RS 462 nebo cementovou rychletvrdnoucí stěrkovou maltou Sopro RAM 3454. Savý podklad se napenetruje penetrací Sopro GD 749 a nechá se zaschnout. Podklady náchylné na působení vody (např. neomítnuté pórobetonové zdivo) je třeba ochránit hydroizolační vrstvou. Z materiálů značky SOPRO, které společnost DEKSTONE přírodní kámen s.r.o. zahrnula do svých ověřených řešení, je vhodná stěrková hydroizolace Sopro Dichtschlämme Flex 1-K DSF 523.
Lepení obkladu Wallstone na nesavé podklady doporučujeme konzultovat s technickým oddělením společnosti DEKSTONE přírodní kámen s.r.o.

... kontaktní zateplovací systém

Aplikace obkladu Wallstone na povrch kontaktního zateplovacího systému vyžaduje zvláštní péči, a to již ve fázi návrhu. Je třeba posoudit únosnost podkladu, dále pak pevnosti kotevních prvků na ohyb i smyk. Zároveň se, stejně jako u běžného ETICS, kontroluje přenos tahových sil celou sestavou podklad - kotva - výztužná vrstva. Od běžného ETICS se podklad pod Wallstone bude lišit zdvojenou výztužnou vrstvou.

Povrch stěny, na kterém se bude realizovat ETICS, musí být pevný a dostatečně nosný. Jako tepelný izolant se používá EPS. Doporučuje se volit celoplošné lepení desek k podkladu. Nejméně musí být podlepeno 60 % plochy desky (obvodový rámeček a terče v ploše). Pro přilepení EPS k podkladu se použije lepidlo Sopro SC 808 nebo jiné lepidlo určené pro lepení EPS s přídržností větší než 1,0 N/mm2.
Pro základní vrstvu se použije lepidlo Sopro SC 808 a výztužná síťovina Sopro AR 562. Tloušťka základní vrstvy má být 3-5 mm. První etapa základní vrstvy se nanese před kotvením tak, aby výztužná síť byla zcela zakryta, druhá etapa se nanese po kotvení. Výztužná síť se v první etapě klade vodorovně, ve druhé svisle.
Kotvy musí být umístěny v podlepených částech desky, proto je výhodnější celoplošné lepení izolantu. Trefovat se do podlepených částí izolantu zakrytého první etapou výztužné vrstvy může být komplikované. Délku kotev je třeba volit tak, aby byly aktivovány v podkladu v dostatečné hloubce. Pokud by z nějakých důvodů nebyl zajištěn průchod kotvy podlepenou částí desky, doporučuje se použít např. systém Fischer SanRec pro vyplnění prostoru mezi podkladem a tepelnou izolací.

... větraný fasádní obklad

Obklad Wallstone lze lepit i na zavěšené deskové konstrukce s větráním. Nosná konstrukce pod zavěšenou fasádou musí být pevná, dostatečně nosná a posouzená na zatížení zahrnující i kamenný obklad. Pro připevnění desek ke stěně lze použít např. dvousměrný rošt Dekmetal s individuálně navrženými a posouzenými nosnými konzolami.
Jako podkladní desky pro exteriérové použití jsou vhodné cementovláknité desky (např. Fermacell PowerPanel HD neb H2O). Před nalepením kamene je třeba povrch desek napenetrovat přípravkem Sopro GD 749.

Lepení obkladu

Před samotným lepením je třeba podklad napenetrovat pro úpravu savosti. Tím se zajistí lepší přilnavost lepicí malty k podkladu. Kamenný obklad Wallstone se lepí vždy celoplošně a v souladu s technickou dokumentací zvolené lepicí malty. Společnost DEKSTONE přírodní kámen s.r.o. doporučuje lepidlo Sopro MB 414. V jednom pracovním kroku se doporučuje lepit maximálně 5 řad tvarovek nad sebou. Technologická pauza se doporučuje min. 12 hodin. Při lepení je třeba průběžně kontrolovat rovinnost (alespoň v každé druhé řadě, raději v každé). Pro zajištění dokonalé přilnavosti se doporučuje nejprve nanést kontaktní vrstvu lepicí malty jak na podklad, tak i na tvarovku, pak teprve nanášet lepidlo zubovou stěrkou.

Dokončení obkladu

Kamenný obklad Wallstone se nespáruje. Doporučuje se po vyčištění a dostatečném vyschnutí dokončený obklad ještě naimpregnovat pro snížení nasákavosti kamene. Tak se zajistí delší životnost obkladu i snazší čištění fasády.

Příklady realizací z kamenného obkladu Wallstone

Na obrázcích 4-8 jsou ukázky realizací obkladů Wallstone. Dokumentují použití v exteriéru i v interiéru, na celé ploše fasády i na jejích částech. Vždy vytvářejí zajímavý architektonický prvek.

obr08
Obr. 4 až 8 - Ukázky realizací obkladů Wallstone
Chyby v realizacích

Aby obklad Wallstone mohl být ozdobou domu co nejdéle, je třeba dodržet všechny zásady návrhu i montáže. Následujícími ukázkami poruch obkladů chceme varovat před technologickou nekázní a lidovou tvořivostí. I když je takových případů naštěstí pouze nepatrný zlomek, stávají se a je dobré o nich vědět.

1. Nedostatečně vyzrálý podklad

Na rodinném domě byl obklad Wallstone nalepen na sloupy vytvořené ze ztraceného bednění vyplněného vyztuženým betonem a vyrovnaného cementovou maltou. Bylo použito vhodné lepidlo i se systémovou penetrací, byl dodržen technologický postup lepení, přesto zákazník reklamoval, že mu obklad na sloupech nedrží. Při bližším ohledání se zjistilo, že kámen k betonovému podkladu drží více než pevně, nicméně betonový podklad popraskal (obr. 9 a 10). U realizační firmy se zjistilo, že betonový podklad nebyl starší než 14 dní. Vzhledem k tmavé barvě kamenného obkladu se celá konstrukce poměrně snadno zahřála, čímž došlo k pnutí, které nevyzrálý podklad nepřenesl. Obklad bylo třeba demontovat a po opravě sloupu znovu nalepit (obr. 11).

obr09
Obr. 9
obr10
Obr. 10
obr11
Obr. 11
2. Špatná aplikace lepidla

Na stavbě rodinného domu na Šumavě byla veškerá doporučená „chemie“ dodržena, zákazník však již po 2 měsících od dokončení reklamoval odpadnutí několika tvarovek (viz obr. 12 a 13). Zjistilo se, že rubová strana odpadaných tvarovek je zcela čistá, jen u některých byly lehce patrné světlé pruhy. Dále bylo zjištěno, že lepidlo bylo nataženo v tloušťce výrazně nižší, než je povolené minimum a navíc nebylo naneseno celoplošně. O kontaktních vrstvách (viz odstavec Lepení) nemohla být ani řeč. Výsledkem tedy byla demontáž obkladu a nelepení znovu. Většina tvarovek šla použít znovu.

obr12
Obr. 12
obr13
Obr. 13
3. Nesoudržný podklad

Na novostavbě rodinného domu v Litoměřicích bylo nutno z důvodu nerovnosti podkladní konstrukce a různé úrovně navazujících konstrukcí nejprve nanést vyrovnávací cementovou stěrku. Na tu se posléze lepil kamenný obklad Wallstone (N3005). Cementová stěrka vyzrávala dostatečně dlouho a další postupy lepení byly taktéž dodrženy, přesto zákazník reklamoval odpadávající tvarovky z fasády (viz obr. 14-16). Tvarovky se snadno oddělovaly od fasády. Lepidlo pevně drželo na tvarovkách i na podkladu, jenže ten bralo při odpadnutí tvarovky s sebou. Vyrovnávací stěrka se snadno drolila. U realizační firmy se nakonec zjistilo, že byla použita nevhodná směs cementové stěrky, která byla navíc natažena v čase, kdy na podklad svítilo přímé letní slunce. Bylo třeba vše demontovat a realizovat znovu.

obr14
Obr. 14
obr15
Obr. 15
obr16
Obr. 16
Závěr

Obkládání přírodním kamenem Wallstone není složitá konstrukce, ale je třeba dbát základních pokynů pro návrh i montáž. Při dodržení všech pokynů obklad trvale sluší každé stavbě.

Autor
Jiří Kubát
DEKSTONE - Technická podpora
dekstone.cz
jiri.kubat@dekstone.cz, +420 739 588 469

Partneři programu